Noal Baba’nın Hayatı

Noal Baba’nın hayatı Ankara’da hayat buldu

Noel Baba’nın hayatının anlatılacağı Antalya Maden Koyun’da kurulacak olan üç boyutlu Noel Baba Müzesi’nde kullanılacak sanat eserleri, hazırlanıyor.

Sayısız efsaneye konu olan ve her yılbaşında çocuklar tarafından dört gözle beklenen Noel Baba, doğduğu topraklarda ölümsüzleşiyor.
Üçüncü yüzyılda Antalya Patara’da dünyaya gelen ve Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolaus adına bir müze kuruluyor. Maden Koyun’daki Noel Baba Barış Köyü’nde yer alacak üç boyutlu müzenin kurgusu, mimarisi ve eserleri Ankara’da hazırlanıyor. Noel Babanın doğumundan 15. yüzyıla kadar geçen süreci anlatacak müzedeki eserlerin maket çalışmaları Ankara’daki Parme Sanat Galerisi’nde başladı. Çalışmaları yürüten Mediha Özparlak ve Özkan Ayhün, 9 bölümden oluşacak panoramik müze ile ilgili şu bilgileri verdi:

DOKUZ BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

“Müzenin ilk bölümünde, Aziz Nikolaus’ın üçüncü yüzyılda Patara’daki doğum sahnesi yer alacak. İkinci bölümde, gençlik yılları ve küçük yaştayken anne babasını kaybedişi canlandırılacak. Üçüncü bölümde, Ramo İmparatoru Diocletion tarafından zindana atılışı, dördüncü bölümde Aziz Nikolaus’ın mucizeleri, beşinci bölümde çocukları kurtarışı, altıncı bölümde ise ölümü ele alınacak. Yedinci bölümde, Avrupadaki reformcuların Aziz Nikolaus’ı Noel Baba’ya dönüştürmesi ve bugünkü kıyafetleri canlandırılacak. Sekinci bölümde ise doğduğu yer olan Antalya’da Aziz Nikolaus adına yapılan barış etkinliklerine yer verilirken, ziyaretçiler dokuzuncu bölümde Noel Baba heykeli ile fotoğraf çektirebilecek.”

TEMMUZ AYINDA TAMAMLANACAK

Uluslararası Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut, müzenin dünyada bir ilk olacağını belirterek, “Noel Baba, bin 600 yıldır tüm dünyada tanınan en ünlü şahsiyetlerden biri. Onun yaşamını, doğumundan ölümüne kadar tüm evreleriyle anlatan bir müze dünyada ilk kez kuruluyor. Bu topraklarda yaşayan ve bir Anadolu dervişi olan Noel Baba’nın doğru tanınmasını istiyoruz. Noel Baba Barış Köyü bünyesinde yer alacak Noel Baba Barış Müzesi’nin çalışmaları temmuz ayında tamamlanmış olacak” dedi.

No Comments Yet.